Święto Niepodległości

   Podjechałem pod „mój”, aby zgrabić liście i zapalić lampkę-serce. Wielka jest radość z takiej opieki nad symbolem grobu Pana Jezusa (pojmiesz to sprzątając miejsce spoczynku bliskich).

   Obok będzie msza przy grobie powstańców styczniowych, gdzie  dzięki proboszczowi postawiono dwa dębowe krzyże. Męczeństwo Pana Jezusa otworzyło nam Niebo, Ojczyznę Prawdziwą, a Polacy przelewali krew w obronie ojczyzny ziemskiej…okazuje się, że na darmo. Ginęli, tułali się i nie doczekali wolności.

    Moje serce jest przy nich, bo dla władzy ojczyzna stała się Unia Europejska...bez krzyża! Orkiestra grała marsza, a ja wołałem; „Jezu! mój Panie! Oddałeś życie, abyśmy mogli wrócić do Boga…zrozumie to pragnący wolności, domu i bezpieczeństwa, a wszystko staje się jasne, gdy zabiorą ci ojczyznę”.

   Taka msza ma wielki sens, ponieważ może obudzić się jakiś zagorzały ateista. Na ten moment św. Paweł mówił; „Błogosławcie Boga z całego swojego serca, który wszędzie czyni wielkie rzeczy (...) który z nami postępuje wg Swego Miłosierdzia (...) niech da nam radość serca (...) niech nastanie za dni naszych pokój (...) na wieczne czasy (...).

   Płynie śpiew psalmu uwielbienia Boga; będę Cię chwalił z całego serca, śpiewał Ci psalmy wobec Aniołów w Twoich Przybytkach…będę sławił Twoje Imię za Twoją łaskę i wierność…

     Pan Jezus podziękował Bogu za zakrycie Swego dzieła przed mądrymi tego świata, a proboszcz dał zarys historii odzyskiwania niepodległości i ważnych dla nas symbolach, a to:

1. Godło (orzeł)…orzeł biały nie od razu stał się naszym godłem. Ks. Jan Długosz XV w. pisał, że już od Ottona III otrzymał orła w darze, ale to pobożny wykręt. Dopiero od czasów książąt opolskich (Kazimierza) i sandomierskich (Leszka Białego i Henryka Pobożnego) rozpoczęła się praktyka, że w swych znakach heraldycznych ci władcy zaczęli umieszczać orła.

    Od 1295 roku pojawił się po raz pierwszy orzeł biały w wersji piastowskiej z koroną. Stylistyka zmieniała się, ale symbol pozostał; biały orzeł w koronie na tle czerwonym.

2. Flaga narodowa i barwy narodowe w odpowiednich kolorach; górny biały i dolny czerwony.

3. Hymn narodowy.    

     Pierwszym hymnem była „Bogurodzica”. W XVIII w. „Święta miłości kochanej ojczyzny”. W 1777 r. z legionami przybył Józef Wybicki, który napisał nasz hymn narodowy. To poeta (słowa) i muzyk (ludowy mazurek „dąbrowskiego”), który widział patriotyzm i chęć walki za ojczyznę…

   W 1705 r August II ustanowił order Orła Białego - do tej pory to najważniejsze odznaczenie.  W 1918 r. przywrócono znaki narodowe + hymn.

     Nie mogłem wstać z kolan, ale o 16.00…tuż po przebudzeniu w sercu popłynęła pieśń; „Wystarczyła ci sutanna uboga…” oraz zaproszenie na ponowną Mszę św. o 17.00. Nie planowałem tego, bo jeszcze przed chwilką jadłem ciastko.

    Dzisiaj zacząłem „pierwszy dzień emeryta”, bo jestem „przepisany”. Po chwilce wahania podszedłem do spowiedzi, ale sprawiło to „spojrzenie” krzyża Pana Jezusa  oraz obrazu Jezusa Miłosiernego.

    Trwał bój i wstyd, bo niedawno byłem u spowiedzi, a lubimy żartować z proboszczem. Wiem zarazem, że ominiecie tego zaproszenia do Sakramentu Pojednania będzie niemiłe Bogu, a pragnę wyzbyć się niechęci do wrogów. Udało się.

   Pozostałem na spotkaniu z neokatechumenami…dałem świadectwo o Jezusie i śpiewaliśmy: „Zmartwychwstał Pan. Alleluja. O! Śmierci, gdzie jesteś o śmierci, gdzie jest twe zwycięstwo”.

    Kapłan mówił o śmierci, której boi się każdy, ale ja nie boję się powrotu do Boga. Właśnie śpiewamy; „dzięki, dzięki niech będą Ojcu, który nas prowadzi do Swego Królestwa, gdzie się miłością żyje”…umrzeć to znaczy żyć i to w Królestwie Niebieskim.                                                                                                                                APEL